Ferie na sportowo

 

 

 

     Podczas tegorocznych ferii zimowych postanowiliśmy odwiedzić miejsca, w których odbywały się zajęcia organizowane w ramach Projektu “Bielsko-Biała Łączy Ludzi”.
W Wapienicy, a dokładniej w Gimnazjum nr 15, od początku stycznia do połowy lutego odbywały się warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia obejmowały w sumie 30 godzin, a tańca w dwóch grupach wiekowych uczył zawodowy instruktor Sławomir Damek. Dzieci ze szkół podstawowych zajęcia rozpoczynały zawsze wcześniej, a grupa gimnazjalistów trenowała swoje układy po nich. Ostatnie zajęcia odbywały się właśnie w czasie ferii zimowych. - Przez te kilkadziesiąt godzin naszych warsztatów uczyliśmy się tańca nowoczesnego. Nie jesteśmy oczywiście w w tak krótkim czasie opanować bardzo skomplikowanych niuansów, ale kilka popularnych układów umożliwiających wykonanie znanych tańców, już tak. dziś np. szlifujemy choreografię ze znanego klipu Toca-Toca zespoły Fly Perfect. Bawimy się tu wszyscy wspaniale, a warsztaty przygotowują naszych uczestników do finałowego pokazu, który odbędzie się podczas Dni Wapienicy - mówi Sławomir Damek. To jednak nie wszystko. Na zajęcia taneczne chodzą przede wszystkim dziewczęta. Za to w znajdującej się kilkadziesiąt metrów dalej, gimnazjalnej sali gimnastycznej, dla odmiany spotykamy wyłącznie chłopaków. Tu pod okiem trenera LKS Zapora - Piotra Kochowskiego również w ramach Projektu “Bielsko-Biała Łączy Ludzi” odbywają się zajęcia sportowe. Wapienicki LKS od samego początku jest partnerem projektu, a odwiedzany przez nas trening należy do cyklu dwugodzinnych spotkań. Klub propaguje głównie piłkę nożną, stąd w czasie zajęć ta właśnie dyscyplina jest preferowana. - Staramy się wyciągać dzieciaki z domów, aby nie spędzały czasu wyłącznie przed telewizorami, czy komputerami. Proponujemy stwarzać uczniom zdrową alternatywę. Szczególnie jest to ważne w czasie ferii, gdy wolnego czasu jest dużo i do głów młodzieży mogą przychodzić niezbyt przemyślane pomysły. Tu jest bezpiecznie, wesoło i zdrowo. Piłka nożna jest u nas bardzo popularna, a takie treningi, podczas których szkolimy technikę oraz taktykę cieszą się sporą popularnością. Na zajęcia przychodzą dzieci z całej Wapienicy. Mamy chłopaków z osiedla socjalnego oraz pozostałych tutejszych blokowisk czy osiedli. Wszyscy po treningu lub w jego trakcie dodatkowo dostają jakąś drożdżówkę, czy baton oraz coś do picia. Chcemy aby spalone kalorie były uzupełniane, a kondycja i umiejętności naszych piłkarzy rosły - opowiada Piotr Kochowski. Na zakończenie piłkarskiech treningów wszyscy ich uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. Dzięki uprzejmości bielskiej firmy Brugi, klubowi udało się zakupić po okazyjnej cenie 25 nowoczesnych sportowych kurtek oraz chust. Producent odzieży sportowej od dawna współpracuje z LKS-em, a gest firmy pozwolił zrobić młodym piłkarzom prawdziwą niespodziankę.

Na sportowo w ramach tego samego projektu ferie spędzali również uczniowie ze Śródmieścia Bielsko i Osiedla Grunwaldzkiego. Do ich dyspozycji, dzięki współpracy z Bialskim Klubem Sportowym STAL oddano na 15 półtoragodzinnych zajęć halę sportową, siłownię i co najważniejsze profesjonalnych trenerów BKS-u. Pod ich okiem przychodzący na treningi uczniowie, podobnie jak w Wapienicy, mogli pograć w piłkę nożną. Tutejsza hala ma jednak większe możliwości aranżacji, stąd gdy tylko uczestnicy zajęć wyrażali chęć pogrania w siatkówkę, czy kosza, trenerzy bez problemu reorganizowali pole gry lub rozciągali siatkę. My trafiliśmy akurat na moment, gdy grupa chłopaków z podwórkowego klubu FC Grunwald ze swoim opiekunem zdecydowała się poćwiczyć na oddanej im do dyspozycji tutejszej siłowni. Jakież było zaskoczenie, gdy spotkali tam zawodniczki ekstraklasowej żeńskiej drużyny siatkarek BKS-Aluprof. Takie treningi niektórzy zapamiętają na całe życie.